Proiectele contractate in 2010 prin REGIO insumeaza 3 miliarde de euro
REGIO Programul Operaţional Regional şi-a menţinut în 2010 dinamica din anii anteriori, reuşind atingerea ţintei propuse la începutul anului, aceea ca la finalul lui 2010 nivelul contractării să atingă valoarea de 3 miliarde de euro. În acelaşi timp, REGIO se remarcă între toate programele operaţionale implementate în România prin nivelul cel mai mare al rambursărilor, adică al banilor europeni efectiv absorbiţi, aşa cum arată datele Autorităţii pentru Coordonarea Instrumentelor Structurale (ACIS). În anul 2010, nivelul rambursărilor din fonduri FEDR este de peste 6 ori mai mare faţă de nivelul anului 2009.
Ştim că întotdeauna este loc de mai bine, însă pe de altă parte trebuie să fim realişti şi să recunoaştem că programul a intrat efectiv în lucru în 2009, după semnarea primelor contracte de finanţare şi atribuirea contractelor de execuţie a lucrărilor. S-a discutat de nenumărate ori despre cât de greu este să atribui un contract de lucrări, din cauza legislaţiei şi a nenumăratelor contestaţii. Anul 2011 are o perspectiva bună în ceea ce priveşte gradul de absorbţie pentru ca sunt foarte multe proiecte în derulare care în 2012 se vor finaliza, deci evident vom avea şi solicitări de rambursare mai multe. Ne aşteptăm ca în 2013 să avem un vârf al cererilor de rambursare, prin cuplarea regulilor n+2 şi n+3, a declarat ministrul Elena Udrea, într-o conferinţă de presă susţinută miercuri, 15 decembrie, la sediul ministerului.
Prin implementarea proiectelor deja semnate în cadrul REGIO, se vor realiza 2.352 km de drumuri judeţene, vor fi create 5.427 locuri de muncă, vor fi reabilitate 35 de unităţi spitaliceşti şi 64 de centre sociale, vor fi echipate 582 de unităţi mobile de intervenţie în caz de urgenţă şi vor fi reabilitate 143 de şcoli de care beneficiază 13.700 de elevi. De asemenea, vor fi înfiinţate 15 structuri de sprijinire a afacerilor, vor fi finanţate 305 microîntreprinderi, vor fi reabilitate 43 de obiective de patrimoniu cu potenţial turistic şi vor fi sprijinite 15 IMM-uri cu activitate turistică care vor deservi 200.000 turişti. Detalii privind Stadiul implementării Programului Operaţional Regional 2007-2013 până la 15 decembrie 2010 găsiţi pe site-ul Ministerului Dezvoltării Regionale şi Turismului, la adresa
http://www.mdrt.ro/userfiles/stadiul_implementarii_por_2010.pdf .
Ţinta pe care ne-am asumat-o pentru anul acesta, de a contracta 3 miliarde de euro, nu a fost uşoară. În continuare, misiunea de a contracta restul fondurilor disponibile în cadrul REGIO şi de a duce la bun sfârşit contractele este o provocare care va necesita o susţinută muncă de echipă, a declarat, la rândul său, secretarul de stat în MDRT Răzvan Murgeanu.
Rata de absorbţie încurajatoare, dar care trebuie fără îndoială îmbunătăţită, se datorează modului în care a fost gândit fluxul financiar şi cel al documentelor, ca un sistem de verificare a cererilor de rambursare şi de plată bazat pe documente simplificate şi proceduri clare, previzionări ale fluxurilor de numerar, şi faptului că TVA se rambursează în acelaşi timp cu cheltuielile eligibile.
Ne bucurăm că în ceea ce priveşte rambursarea cheltuielilor, gradul de eroare al beneficiarilor în pregătirea documentelor aferente cererilor de rambursare este scăzut, ceea ce înseamnă că mecanismele de control de la nivelul Organismelor Intermediare şi Autorităţii de Management sunt funcţionale, a declarat directorul Autorităţii de Management a Programului Operaţional Regional (POR) din cadrul Ministerului Dezvoltării Regionale şi a Turismului (MDRT), Gabriel Friptu.
Cărţi juridice Editura Nomina Lex
Apreciati acest articol






Adauga un comentariu